reklama

Nájomné byty = veľký hendikep Bratislavy.

Nikto radšej nehovorí o aktuálnom stave výstavby nájomných bytov v Bratislave, pretože je žalostný. Ani sa tomu nečudujem. Kto by si otvorene priznal, že to nebola jeho priorita?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (44)

Nájomné byty sú spolu s bytmi v osobnom vlastníctve neodmysliteľnou súčasťou bývania.
Štatistiky v niektorých štátoch EÚ hovoria o podieloch nájomných bytov v intervale 19 – 60 %.
Na Slovensku tvoria nájomné byty vo verejnom sektore iba necelé 3 % bytov.
Štátom dotované nájomné byty bežného štandardu nie sú určené pre neprispôsobivých a inak problémových ľudí. Príjem domácnosti v takomto nájomnom byte musí byť aspoň taký, aby bola schopná platiť nájomné a pritom mala dostatočné prostriedky na život, ale na začiatku nesmie prekročiť trojnásobok životného minima.
Nájom sa uzatvára na tri roky a pri splnení zákonom stanovených podmienok sa môže predlžovať (zákon č. 443/2010 Z. z. o dotáciách na rozvoj bývania a o sociálnom bývaní v znení neskorších predpisov a zákon č. 150/2013 Z. z. o Štátnom fonde rozvoja bývania v znení neskorších predpisov).
Mesto by mohlo stavať aj iné nájomné byty určené skôr rodinám zo strednej vrstvy, ktoré si nemôžu kúpiť byt do osobného vlastníctva. Verte, že dopyt po takýchto bytoch bude rásť. Mesto by malo mať ambíciu prizvať k výstavbe a k prevádzke takýchto nájomných bytov súkromný sektor, keďže ooštát s touto úlohou nepochopiteľne váha.
Z kandidátov na primátora Bratislavy ja jediná zdôrazňujem dôležitosť témy výstavby nájomných bytov.

Viete prečo?
Lebo veľmi dobre viem, ako ľudí ťaží riešenie bývania najmä v Bratislave, kde sa ceny bytov na realitnom trhu stále držia na slovenských maximách. Bratislavčania, a obzvlášť mladé rodiny, potrebujú finančne dostupné bývanie, čo je v podmienkach Bratislavy takmer nesplniteľná požiadavka.

Aké sú pre nich možnosti bývania?
Buď majú dostatočné príjmy na to, aby kúpu bytu prefinancovali hypotékou, alebo sú odkázaní na drahé súkromné nájmy či odchod z nášho mesta. Chcem im ponúknuť iné riešenie od mesta, ktorému na nich záleží: pre rodiny s nižšími príjmami nájomné byty postavené s prispením štátu a s primeraným nájomným.
Pre tých, ktorí majú vyššie príjmy, tiež nájomné byty, ale už s nižšou mierou regulácie, či už nákladovej pri výstavbe, alebo cenovej pri nájme. Od januára 2018 vláda zrušila bonifikáciu úrokovej sadzby pre mladých a zaviedla nevýhodnejšiu formu podpory, a to odpočítateľnú položku v daňovom priznaní.
Od 1. júla 2018 Národná banka Slovenska sprísňuje podmienky hypotekárnych úverov, stanovuje úverový strop do výšky osemnásobku čistého ročného príjmu klienta, čím pre mnohých občanov pri súčasných cenách nehnuteľností v Bratislave výrazne poklesne dostupnosť získania hypoték.
Z toho dôvodu bude pre mnohých Bratislavčanov riešením využitie možnosti bývania v nájomných bytoch.Výstavba nájomných bytov je v západnej Európe samozrejmosťou.
Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal za 4 roky odovzdal do užívania 8 garsónok a1 dvojgarsónku, ktoré budú pridelené v rámci projektu bývania Dom pre starších občanov (nad 50 rokov). Takýto druh úspechu sa má v našich končinách nazývať fiaskom!
Bratislavská samospráva aktuálne spravuje 863 nájomných bytov a za posledné 4 roky bolo odovzdaných 9.
Mne sa zdá, že takáto situácia v Bratislave niekomu veľmi vyhovuje. Keď nie sú nájomné byty, občanom žijúcim v meste neostáva nič iné, len žiť v drahých prenájmoch alebo kúpiť to, čo bratislavský trh s nehnuteľnosťami ponúka. Keď neexistuje ponuka nájomných bytov vo verejnom sektore, developeri nemajú priamu konkurenciu v tvorbe ponuky bývania a tým nevznikajú prekážky neprestajného rastu ceny nimi ponúkaných nových bytov. Upozorňujem na tieto skutočnosti, lebo Bratislava vo výstavbe nájomných bytov zlyháva.

Ako riešiť výstavbu nájomných bytov?
Prvým predpokladom výstavby akýchkoľvek nájomných bytov je predovšetkým vôľa a presvedčenie mesta o potrebe väčšieho množstva nájomných bytov. Ja túto vôľu mám a verím, že aj v mestskom zastupiteľstve nájdem potrebnú podporu.
Druhým predpokladom sú pozemky. Nejaké vhodné pozemky mesto ešte vlastní, ale aj tu bude treba prijať odvážne a premyslené rozhodnutia pri príprave lokalít na výstavbu nájomných bytov. Tretím predpokladom sú finančné zdroje. Pokúsim sa presvedčiť banky a iných finančných investorov, že investovanie do nájomných bytov je bezpečné a výnosovo stabilné. Okolité európske mestá reagujú na rast počtu obyvateľstva v nich zvýšením výstavby kvalitných nájomných bytov, napríklad tento rok má Viedeň v pláne dokončiť 2 200 bytov.

A prečo Bratislava vo výstavbe nájomných bytov zlyháva?
Na to som odpoveď stále nedostala. Pozrite sa, osobne som vo Viedni navštívila obytnú časť s nájomnými bytmi v Seestadt Wien – Aspern. A verte , že v danej lokalite je vybudovaná dopravná infraštruktúra, moderné bytové domy, krásna a udržiavaná parková zeleň, parkoviská pre bicykle. Ulice sú tam bez áut, keďže obyvatelia ich ani nepotrebujú, dokonca sa tam nachádza jazero na voľnočasové aktivity. Už mi veríte, že sa to dá zrealizovať?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Caroline Líšková

Caroline Líšková

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zásadová, pracovitá, vytrvalá, a hlavne milujúca mama dvoch úžasných dospelých dcér. Vždy si vypočujem názory iných ľudí, lebo vďaka nim sa mi otvárajú ďalšie rozhľady. Mám veľmi rada knihy, prechádzky v prírode a šport (najmä bicyklovanie). Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu